“Le Cordon Bleu” (Mavi Kurdele) isminin mutfak sanatları ile ilis¸kilendirilmesi ilk olarak 16. yu¨zyılda ortaya c¸ıktı. Le Cordon Bleu ismi, Fransa Kralı III. Henri tarafından kurulmus¸ ve zaferlerini s¸atafatlı ziyafetlerle kutlayan Saint-Esprit S¸o¨valyeleri’nin sembolu¨nde bulunan mavi kurdele nedeniyle, 16. yu¨zyıldan itibaren mutfaktaki mu¨kemmeliyetin simgesi oldu.

Le Cordon Bleu, 1895’te “La Cuisiniere Cordon Bleu” Dergisi’nin yayımcısı, gazeteci Marte Distel tarafından mutfak sanatları okulu olarak Paris’te kuruldu. Ac¸ılıs¸ından itibaren, Le Cordon Bleu’nu¨n uluslararası u¨nu¨ hızla yayıldı. 1950’li yıllarda Paris’te yas¸ayan Julia Child’ın bu okulda egˆitimini tamamlayıp u¨nlu¨ bir as¸c¸ı ve yemek yazarı olması da Le Cordon Bleu’nu¨n tanınırlıgˆını artırdı. Julia Child’ın hayatı 2009 yılında vizyona giren Meryl Streep’in bas¸rolu¨nde oynadıgˆı “Julie & Julia” adlı bir filme de konu oldu.

Gu¨nu¨mu¨zde Le Cordon Bleu, 20 u¨lkede, 40’ı askın uluslararası okulda yılda 20.000 o¨gˆrenciye egˆitim veriyor. Le Cordon Bleu o¨gˆrencileri, Michelin yıldızlı restoranlardan gelen usta s¸efler ya da prestijli yarıs¸malarda galip gelerek Meilleur Ouvrier de France gibi unvanları elde eden isimler tarafından egˆitim görmektedir. Usta as¸c¸ılar, klasik Fransız mutfagˆı ve uluslararası as¸c¸ılık tekniklerine ait bilgi ve deneyimlerini Le Cordon Bleu o¨gˆrencilerine aktarmaktadırlar.

Le Cordon Bleu Sunulan programlar:

Mutfak ve pastane sertifika ve diplomaları

Hızlandırılmış diploma

Mutfak yönetimi diploması

Meraklılar için kısa dönemli gurme kursları

Pasta süsleme programı

Fırıncılık programı

Şeker sanatçılığı programı

Şarap uzmanlığı programı

Daha fazla bilgi için ofisimizi ziyaret edebilir ya da telefonla bilgi alabilirsiniz.